Крістофер Філліпс - Поле Бою

10 конфліктів, які пояснюють новий Близький Схід. Арабський вектор в українській зовнішній політиці дуже слабо розвинений.

Колись я мав певні думки і плани працювати з цим регіоном. Але з арабських країн відвідати вдалось лише ОАЕ, там я відвідав усі емірати, крім Абу-Дабі, куди в контексті коронавірусу було важко потрапити. Також в 2021-2022 багато днів провів на Всесвітньому Експо в Дубаї. Це наче маленьке вікно в світ, де кожен павільйон країни - мов посольство. Як зараз пригадую мінімалістичний павільйон Катару. До речі, «Поле Бою» коротко прояснить, в чому був конфлікт напередодні Катару з сусідніми країнами). Пам'ятаю надзвичайний павільйон Бахрейну, зроблений у стилі алюмінію, бо це один з основних товарів експорту. Біля нього я ще довго слухав місцевий етно-гурт. В павільон Палестини я так і не потрапив - бо там були величезні черги. У самому Дубаї мене цікавили не стільки хмарочоси, відпочинкові комплекси і торгові центри, як та основа економічної могутності, яка постала. Згадується відвідування великого футуристичного музею Етіхад (Злука, Об»єднання), що присвячений процесу об'єднання еміратів в одну країну. Завжди перед відльотом я заїзди в книгарню Kinokuniya в Dubai mall, і лише обмеження на багаж та високі ціни стримували мене від того, щоб купити більш ніж декілька книг.

А ще пам’ятаю як влітку 2021 у нас був бум туристів з Саудівської Аравії. Того літа я часто їздив в Карпати і багато їх зустрічав. Наприклад, як вечорами проїздив Буковель - їх було на вулицях більше ніж українців. З двома саудівцями я сплавлявся на рафтах. Середній клас. Вчитель фізики і пожежник. Але навіть чек «середнього класу», був набагато більший ніж чек туристів з інших країн, вони переважно орендували авто і зупинялись в недешевих готелях.

Але повернусь до теми книжки. Як на мене - це дуже гарний варіант - коротко зрозуміти сучасні процеси на Близькому Сході. Коротко, поверхово, але відверто кажучи, більшості людей, та навіть численим «експертам» більше й не потрібно. Кожен розділ розповідає про окрему країну чи регіон, але читати краще все підряд, адже теми перетинаються. Сирія, Лівія, Ємен, Палестина, Ірак, Єгипет, Ліван: ви зможете зрозуміти і певні передумови конфлікту, причини війн, і мати певне уявлення про те, що там відбувається. Далі описано 3 регіони: Курдистан (та дуже стисло описується історія курдів, їх розділеність на територіях 4 держав), Перська затока (або як кажуть, і наголошують місцеві араби - Арабська затока) та Африканський Ріг (Сомалі, Ефіопія, Джибуті, Сомаліленд, Еритрея) - цей регіон не відносять до Близького Сходу, але автор розглядає його, як й інші розділи в контексті основних сил на Близькому Сході, та втручання інших країн.

Напевне варто відзначити, що книжка - максимально нейтральна. Наприклад, питання Палестини - яке зазвичай найбільш розділяє людей по всьому світі, та й в Україні - тут зображено максимально нейтрально.

Щодо інших книг про цей регіон українською, рекомендую «MBS. Таємниці наслідного принца Мухаммеда бін Салмана» Бена Габбарда. Ця книжка - про сучасне становлення і політику Саудівської Аравії та Мухаммеда бін Салмана, талановитого візіонера та водночас жорсткого правителя.

А «Поле Бою» ж рекомендую всім, хто цікавиться не лише цим регіоном, а й взагалі сучасною геополітикою, війною, історією, політичними й економічними процесами. Ви точно знайдете тут щось нове для себе.



0
0
0.000
0 comments